CO DĚLAT, KDYŽ CHCI
STAVĚT DŮM?

Zkušenosti jsou klíčem k úspěchu.
Platí to jak v práci, tak při stavbě domu. Jenže kde je získat,
stavíte-li pouze jednou za život? Nechte si poradit. 

JAK VYBRAT DODAVATELE

Výběr spolehlivé, zkušené a seriózní stavební firmy je základním předpokladem budoucího spokojeného bydlení. Před podpisem smlouvy na realizaci nového domu si zodpovězte následující otázky:

Vámi vybraný dodavatel by měl například...

mít minimálně desetiletou tradici, stabilní finanční zázemí a dostatek zkušeností s realizací rodinných domů

být schopen poskytnout reference a kontakty na projekt podobný nebo – ideálně – shodný s tím, pro který jste se rozhodli

dopředu garantovat dobu výstavby i konečnou cenu – bez ohledu na počasí nebo třeba kurz koruny

umět nabídnout prohlídku vzorových staveb ideálně postavených v rámci jednoho z center vzorových domů

NÁKUP POZEMKU

Volba vhodného místa pro stavbu je jednou z úvodních nástrah na cestě k vysněnému bydlení. Zdánlivě nejde o nic složitého. Hledáte "jen" parcelu od pěti set do několika tisíc čtverečných metrů. Bohužel v reálu svázanou mnoha regulacemi, požadavky a vašimi představami.

Ostatně, odpovězte si sami. Máte nějaké místo takříkajíc „v oku“? Schválně ho otestujte. Mělo by uspět alespoň ve třech čtvrtinách odpovědí. 

Je stavební pozemek skutečně stavební?

Prvním krokem je kontrola parcely v katastru nemovitostí. Tamní záznam je rozhodující pro to, zda v dané lokalitě budete moci začít stavět, nebo zda jde jen o přání jeho původních majitelů. 

Inženýrské sítě: jsou a fungují?

Je až k hranici pozemku přiveden vodovod, kanalizace, elektřina, případně plyn? Jsou přípojky skutečně funkční a zkolaudované? Je kanalizace gravitační, nebo budete mít těžkou hlavu s variantou tlakovou?

Podívali jste se pod zem?

Máte k dispozici geologický průzkum nebo alespoň geologický posudek pozemku? Znáte hodnotu výšky hladiny spodní vody? Jste si jisti, že v dané oblasti nebyly doly, výsypka nebo rybník? Takové zjištění totiž může prodražit výstavbu základové desky až o tisíce procent.

Stát musíte na rovině

Sklon pozemku hraje z hlediska nákladů na založení stavby klíčovou roli. Pokud chcete udržet finance pod kontrolou, hledejte místo na rovině. Stavět se dá i ve svahu, ale počítejte s dodatečnou investicí ve výši 100 000 Kč za jeden metr převýšení.

Všechny vlastnosti správného pozemku najdete pěkně přehledně v našem průvodci. Pamatujte, že s domem se vždy dají udělat divy. S okolím a sousedy to jde výrazně složitěji. 

STAVÍME DŮM
KROK ZA KROKEM

10 fází výstavby rodinného domu

Z následujícího přehledu si můžete udělat jasnou představu náročnosti, kterou na vás kladou jednotlivé etapy stavby. To, kolik práce odvedou dodavatelé a kolik zbude na vás, je samozřejmě ovlivněno zvolenou metodou

Plánování, příprava

Ujasněte si představy o budoucím domě. Měli byste vědět, jak bude velký, jaká bude jeho energetická náročnost i cena. Podle toho se budou odvíjet vaše další kroky. Například pro stavby do 150 metrů čtverečných nebudete potřebovat stavební povolení. Postačí ohlášení spolu s vyjádřením dotčených orgánů. 

Výběr a nákup pozemku

Krok skoro stejně náročný jako samotná stavba. Nezapomeňte, že mimo vašich představ o ideální lokalitě musí pozemek splňovat celou řadu “technických” parametrů. Budete potřebovat napojení na funkční inženýrské sítě, znát výsledky geologického průzkumu nebo informace o zařazení pozemku v katastru nemovitostí.

Výběr projektanta, stavebního dozoru, zhotovení projektu

Zde se rozhoduje o ceně domu. Šikovný projektant a podrobně zpracovaná projektová dokumentace dokáží ušetřit statisíce, stejně jako spolehlivý stavební dozor. Cena projektu se většinou pohybuje od 2,5 % (při zpracování do fáze pro stavební řízení) až po 4 % z ceny stavby (projekt pro stavební řízení). V této fázi nešetřete, nemuselo by se to vyplatit.

Zajištění financování stavby

Financování budoucího domu může mít mnoho podob: od krytí vlastními zdroji přes hypotéku či úvěr ze stavebního spoření až po půjčku ze Státního fondu rozvoje bydlení. Pro zjištění nejvýhodnější kombinace doporučujeme poradit se s odborníkem. Pasti tu číhají na každém kroku. Najměte si finančního poradce nebo se ptejte ve stavebních firmách. Ty nejlepší mají na tuto práci specialisty, kteří vám zdarma pomohou.

Náročnost stavby v závislosti na zvoleném způsobu realizace

Nezáleží na tom, zda stavíte jednopatrový bungalov nebo dům o ploše několika stovek metrů čtverečných. Stavba vždy musí projít všemi etapami výstavby. Jen náročnost, kterou bude ten který postup klást přímo na vás, se značně liší.

INDIVIDUÁLNÍ VÝSTAVBA

zde si musíte všemi etapami projít tzv. na vlastní pěst

NÁKUP PROJEKTU + STAVEBNÍ FIRMA

na projekt a vlastní stavbu máte lidi, to ostatní je na vás

STAVBA NA KLÍČ

od projektu po kolaudaci bez starostí, spolehlivé firmy pomohou i s výběrem pozemku

CENTRUM VZOROVÝCH DOMŮ
ul. Třešňová
250 81 Nehvizdy

OTEVŘENO
PO–NE
10–18 h

KONTAKTY
Tel.: 844 125 125
Email:
info@cvzd.cz
Web: www.cvzd.cz

Copyright (c) 2016, Centrum vzorových domů