EKONOMIKA
STAVBY DOMU

Čas jsou peníze, o tom není pochyb. 
Čím rychleji se vám podaří dům postavit, tím dřív budete bydlet.
Zaplatíte méně řemeslníkům, ušetříte si starosti a nižší budou
i výdaje na nájemní bydlení po dobu stavby. 

RYCHLEJI ZNAMENÁ LEVNĚJI

Postavit dům není otázka týdnů. Správně navržený harmonogram prací může ušetřit mnoho nečekaných překvapení – jak v souvislosti s financováním stavby, tak třeba s plánováním dočasného bydlení.

Doba trvání stavby se diametrálně liší v závislosti na zvolené technologii. V tradičních zděných domech budete bydlet průměrně za rok od položení základové desky. Pokud se rozhodnete pro některý z moderních montovaných systémů, zkrátíte čas na pár týdnů. To znamená méně peněz za bydlení po dobu výstavby, úspora na platech řemeslníkům a dřívější stěhování do nového.

upoutavka6upoutavka6

Přípravné práce zaberou prvních několik měsíců před započetím stavby. Sem můžeme zahrnout i stavbu základové desky. Stoprocentně víc času, než byste si přáli, je třeba rezervovat na různé úředně-procesní formality. Průměrně tahle fáze trvá pět měsíců.

Klíčem k efektivní výstavbě je rychlost, se kterou se podaří postavit hrubou stavbu. V závislosti na vybrané technologii to může trvat od několika dnů až po mnoho měsíců. Rozdíl je v tom, jestli jste se rozhodli pro tradiční zděnou výstavbu z cihel a tvárnic nebo  moderní montovaný dům. 

Kolaudace a dokončovací práce by měly být v podstatě formalitou. Běžně počítejte s několika týdny. Alespoň za předpokladu, že jste na stavbu byli dobře připravěni, vše šlo hladce, práce odvedla spolehlivá společnost a náležitě jste si ohlídali dodržení všech garantovaných postupů.

DOPŘEJTE
SI VÍCE MÍSTA

Při pořizování nového domova všichni řešíme, jak nejlépe využít každý metr parcely. Tak, aby dům na ní umožňoval pohodlný život všem členům rodiny za co nejpřijatelnější pořizovací náklady. Přemýšlíme o dispozicích místností, rozhodujeme, zda ubrat na metrech v komoře na úkor dětského pokoje, nebo obráceně. Málokdo by přitom řekl, jak moc prostoru se dá získat pouhou volbou technologie. V celkových počtech totiž hraje obrovskou roli šířka zdí.

Moderní montované stavby z velkoplošných betonových dílců jsou oproti domům z cihel nebo tvárnic schopny poskytnout uvnitř až o 15 % více místa. To znamená, že stejně velký dům vám nabídne hned jednu celou místnost navíc, a tedy zdarma.

DŘEVOSTAVBA, NEBO PANEL?

ROZDÍL JE V ŽIVOTNOSTI

Rozhodnutí o rychlé a ekonomické stavbě montovaného domu už padlo. Nyní přichází otázka, z jakého bude materiálu. Trh ovládají dvě technologie: masivní konstrukce na bázi betonu (nabízející komfort zděných domů) a lehké konstrukce na bázi dřeva (pro které se u nás vžil název dřevostavby). Obě varianty mají svá pozitiva i stinné stránky, co je ale rozděluje, je proměna jejich hodnoty v čase. Nový dům asi málokdo staví s vidinou, že v něm bude bydlet jen deset či patnáct let. Jenže zatímco beton je materiál ze své podstaty téměř nezničitelný, lehké domy z konstrukcí na bázi dřeva či oceli rychle ztrácejí na hodnotě. Běžně vyžadují velkou rekonstrukci po 15 až 20 letech od kolaudace a velmi špatně se prodávají. Proto se pro ně často používá výraz jednogenerační bydlení. Cena domu z masivní konstrukce naopak v čase roste.

HODNOTA STAVBY V ZÁVISLOSTI NA ZVOLENÉ
TECHNOLOGII V ČASE

CENTRUM VZOROVÝCH DOMŮ
ul. Třešňová
250 81 Nehvizdy

OTEVŘENO
PO–NE
10–18 h

KONTAKTY
Tel.: 844 125 125
Email:
info@cvzd.cz
Web: www.cvzd.cz

Copyright (c) 2016, Centrum vzorových domů