STAVBA SVÉPOMOCÍ
A JEJÍ PROBLÉMY

Postavím dům svépomocí a ušetřím, tak zní jeden ze
základních omylů. Ve skutečnosti to totiž většinou dopadne
přesně naopak.

POSTAVIT DŮM NENÍ HRAČKA

Představa, že stačí přečíst pár článků a rázem máte znalosti inženýra s několikaletou praxí je mylná. Ten příběh se neustále opakuje. Stavebníci se s vidinou úspor rozhodují, kterou z částí domu postaví svépomocí a kterou svěří nekvalifikované pracovní síle.

Výsledek? Vybrali jsme několik nejběžnějších závad, na kterých se během stavby svépomocí chybně šetří. 

Střecha to schová

Krov a střešní krytina představují jednu z podstatných položek rozpočtu. Na nich se šetří jedna radost. Nákupem nekvalitních tašek, mladého dřeva nebo levnější izolace si ale jen zaděláváte na problémy.

Izolace a obvodový plášť

Špatně provedené izolace mají za následek vlhkost a tvorbu plísní uvnitř domu. Chyby v provedení obvodového pláště znamenají vyšší účty za energie nebo nesplněné zvukově izolační předpoklady. Chce to zkušenosti.

Není detail jako detail

Na detailech nezáleží, říkáte si. Ale právě naopak. U staveb hrají zdánlivé drobnosti obrovskou roli. Kdo by si pomyslel, že těch pár centimetrů chybějící pásky okolo okna bude mít takový vliv na jeho tepelné vlastnosti?

Se základy dům stojí (i padá)

Stavět základy svépomocí se může jevit jako dobrý nápad – ovšem jen do chvíle, než se v domě začnou objevovat první popraskané omítky, opadané stropy nebo zkřížená okna a dveře. V tu chvíli jdou náklady na opravy do statisíců a vy do mdlob.

Jedním z častých problémů individuálně projektovaných a nikdy nepostavených domů je špatná orientace místností. Nedivte se, vždyť dům, který si vymyslíte a nakreslíte poprvé vidíte až když už se s ním nedá vůbec nic dělat. 

SAMI NEZNAMENÁ LEVNĚJI

Máte dostatek kamarádů a známých? 
Přemýšlíte, že dům postavíte svépomocí? 
Pak si popravdě odpovězte na následující otázky:

 Máte čas být na stavbě od rána do večera a řídit návaznost profesí?
 Máte schopnosti kontrolovat kvalitu odvedené práce?
 Máte ponětí jak bude po dokončení stavby fungovat uplatňování záruk?

NEPŘECEŇUJTE HRUBOU STAVBU,
NESTOJÍ ZA TO

Zajímá vás největší trik většiny stavebních firem? Klíč k rychlému zisku je ukryt v hrubé stavbě. Tahle část
domu je totiž značně přeceňována. Myslíte si, že ve chvíli, kdy máte na základové desce cihly, krov i střechu, jste z nejhoršího venku? To je velký omyl! Počítejte s námi:

Zastavěná plocha domu

90 m2

Podlahová plocha domu

150 m2

Celková cena domu

6,2 mil. Kč

VÝSTAVBA NA KLÍČ

Jestliže jste důkladně prozkoumali všechny varianty pořízení vlastního bydlení už víte, že výstavba typového domu je jedinou možností, jak si udržet kontrolu nad náklady a kvalitou výsledného díla. I zde se ale můžete spálit. Nechte si poradit:

Seriózní firmy poskytují garanci konečné ceny bez ohledu na nečekané skutečnosti. To znamená žádné nečekané výdaje za vyšší pracnost v důsledku změn podloží, výskytu spodní vody nebo náhlých změn počasí.

Častým trikem nepoctivců je sestavení rozpočtu na základě nedostatečné dokumentace. V případě odsouhlasení už neexistuje obrana. Kupujete-li projekt, ptejte se po konečné ceně už postavených domů.

Ideální je, pokud projekt i dílo realizuje stejná společnost. Odpadá tím možnost jakýchkoliv dohadů mezi projektantem a stavitelem.

Nepodceňte volbu stavebního dozoru. Obzvláště u zděných staveb s delší dobou výstavby je jeho role klíčová.

Mnoho společností nabízí možnost prohlídky vzorových domů. Využijte je. Auto si také nepořídíte bez absolvování zkušební jízdy.

Nenechte se napálit nevýhodným sestavením splátkového kalendáře. Každá část domu má svoji hodnotu. Neplaťte víc. 

CENTRUM VZOROVÝCH DOMŮ
ul. Třešňová
250 81 Nehvizdy

OTEVŘENO
PO–NE
10–18 h

KONTAKTY
Tel.: 844 125 125
Email:
info@cvzd.cz
Web: www.cvzd.cz

Copyright (c) 2016, Centrum vzorových domů